Niekedy nie je o čom písať a práve v období, keď má človek toho času pomenej, vychádza novinka za novinkou. A presne to bol posledný týždeň v našom auto-svete. Nehovorím, že tých noviniek je naozaj veľa, no minimálne dve z nich pristáli v našom PR inboxe ako tlačová správa. A čím teda začať? Áno, svet je stále na hlavu a elektrické autá sa čím ďalej tým viac propagujú, i keď najnovšie rumours hovoria o tom, že výrobcom došli baterky. Nie, že by sa vybili. Oni ich ani nemajú, a to je väčší joke. Predstav si, že prídeš do Škodovky si objednať Fabiu do výroby a oni ti povedia, že sorry, ale nemáme nádrže vo výrobe, tak čakaj 9 mesiacov ako na novorodenca. Ja viem, znie to inak, no princíp je veľmi podobný. Dopyt je vysoký, produkcia stále nízka. A to sme sa ešte nedostali na koniec životného cykla tých batérií, ktoré sa aktuálne používajú v autách. Čo potom s nimi?! Zrejme skončia v nových Samsungoch.

My sme mali týždeň relatívne hektický. Točili a fotili sme a vozili sa. Do pár dní čakaj vonku Peugeot 508 GT SW a aj novú Škodu Superb Scout. Keďže som však začal výsostne s európskym kontinentom, tak naše News začnem z krajiny susediacej s bláznivým diktátorom. Kórejský polostrov bol za posledný týždeň plodný na novinky.

 

  • Tá, ktorá ma zaujala najviac, bola určite modernizovaný Hyundai i30. Ten sa nám však len teasuje, ako 18 ročná chick svojmu nápadníkovi cez Direct Messages na Instagrame. Také tie fotky, ako že ukážem ti len časť zadku, alebo len jedno oko a druhé v tieni. Nám to však stačí, aby sme rozoznali veľmi pekné tvary prednej masky. Tá dostane vynovené hlavné svetlá s implementovanými LED-kami denného svietenia. Predná maska je následne po vzore ostatných Hyundaiov, predstavených v posledných mesiacoch. Na vizualizácii vidíme verziu N-Line, ktorej novinka bude aj jej prítomnosť v karosárskej verzii Kombi. Čiže už nie len Hatchback a Fastback. Veľmi som však zvedavý, ako bude nová i30-ka vyzerať bez „mejkupu“ v bežnejšej verzii. A či sa dočkáme aj nového i30N následne.

Zmeny vieme, že nastanú aj v interiéri. Auto dostane do vienka nový, 10.25″ displej multimediálneho systému a plne digitálny kokpit, ako ho poznáme z novej Kie XCeed. Zrejme. O zmenách pod kapotou zatiaľ nevieme.  Šepká sa o novom benzínovom motore 1.5 T-GDi, tak uvidíme. A kedy?! Už v Marci na Ženevskom autosalóne.

 

 

  • Ďalšia chick, ktorá sa tiež rada teasuje pred objektívom, je nový Cupra Leon 2020. O tom však vieme, že príde už čoskoro a to konkrétne 20.2.2020. Dlho s ním značka nečakala a z koncernovej hierarchie je to prvý nový športový model, ktorý predbehol aj Golf GTI a aj Octaviu RS. Veľmi som zvedavý, keďže tých informácii je zatiaľ veľmi málo. No v čo dúfam, že sa nám nový Leon v krátkom čase podarí aj vyskúšať. Prečítaj si zatiaľ jeho závet v podobe nášho testu posledného FR-ka.

Zatiaľ vieme len to, že bude mať hneď niekoľko „vysokovýkonných motorov“ a jeden z nich bude aj Plug-in Hybrid. Rátame, že alternatívna k Golfu GTE. Za pár dní budeme múdrejší.

 

 

  • Ďalšou novinkou, tentokrát znova z Kórejského polostrovu, ktorá však má už finálne a podrobné kontúry. Tu sa marketingové oddelenie značky Kia rozhodlo neotálať a novú Sorento buchli na svoj web v celej svojej kráse. Až som však mal pocit, že sa nepozerám ani na Kórejské SUV, ale skôr na Americké. Podobnosť s Kia Telluride je veľmi nápadná a je vidieť, že sa značka uberá pri dizajne svojich veľkých SUV jedným smerom. V siluete vozidla, odmysliac si detaily auta, vidím však mnohé iné autá, no Kiu teda nie. Touareg, Koleos, Explorer, alebo aj Cadillac Escalade. Detail, ktorým sa nové Sorento snaží odlíšiť, je akási žraločia plutva na C-stĺpiku, ktorú poznáme aj zo siluety modelu ProCeed.

Značka hovorí o obrovskom technologickom posune vpred, a že nové Sorento bude vrcholom ich pokroku vo svete inteligencie auta. Je pravdou, že ako Kórejci technologicky najprv napredovali, tak posledné dva roky relatívne zaspali v dobe a práve Sorento by to malo napraviť. Osobne však neočakávam výrazný posun oproti najnovšiemu SantaFe, ktoré si však narozdiel od nového Sorenta zachovalo ten Kórejský look, ktorý mu však svedčí. Kia však už moc na výber nemala a museli svoje najväčšie SUV predávané v EÚ namazať arašidovým maslom a spraviť z neho Američana. Jeho podrobnosti sa spolu dozvieme 3.3.2020 na globálnom predstavení.