Dnes sa v Žilinskom závode automobilky Kia oficiálne začal vyrábať nový shooting brake Kia Proceed. Tento model bol predstavený zhruba v polovici septembra na podujatí v Barcelone spoločne s menším hatchbackom v prevedení GT. Úplne prvýkrát sme ho ale mohli vidieť na Frankfurtskom autosalóne ešte ako koncept. Síce to bol tak trochu „Stinger kombi“, ale aj cez to vyzeral naprosto úžasne. Názov Proceed nie je pre Žilinský závod nič nové. Nový shooting brake totiž prevzal meno po veľmi atraktívnom trojdverovom hatchbacku, ktorého sa v tomto závode vyrobilo viac ako 190 000 kusov.

,,Spustenie výroby najnovšieho modelu Kia ProCeed je pre nás úspešným zavŕšením tohtoročného snaženia. Postupne sme zahájili sériovú výrobu päťdverovej a kombi verzie modelového radu Ceed, ako aj produktovo vylepšeného modelu Sportage. Zároveň sme do výroby úspešne aplikovali technológie selektívnej katalytickej redukcie na aktívnu reguláciu emisií. Výrazne sme znížili množstvo vyprodukovaných emisií našich motorov s cieľom spĺňať najnovšiu emisnú normu Euro 6d TEMP,“ povedal Dae-Sik Kim, prezident a výkonný riaditeľ Kia Motors Slovakia.

Nový Proceed bude dostupný len vo výbavových verziách GT Line a GT, ktoré majú zvýrazňovať jeho atraktívny a moderný dizajn. Ponuka motorov tiež nevyzerá vôbec zle, dostupné budú tri vznetové a jeden zážihový. Pre modely GT bude základným motorom benzínový litrový trojvalec s výkonom 120 koní. Ten v ponuke nasleduje štvorvalcová 1,4 s výkonom 140 koní. Ponuku potom uzatvára najsilnejšia verzia GT s 1,6 litrovým vznetovým motorom T-GDI s výkonom 204 koní. Pokiaľ naopak mierite skôr na nízku spotrebu, zaujme vás nová 1,6 CRDi pod názvom Slipstream. Pri prevodovkách bude na výber medzi šesťstupňovým manuálom a novým dvojspojkovým sedemstupňovým automatom. Celý článok o novom Proceed si môžete prečítať tu.

Oficiálnu cenu ešte nepoznáme, ale nový Ceed SW začína na 15 000 €, takže cena Proceed by sa mohla pohybovať okolo 16 000 – 18 000 €. Prvé vozidlá by mali k zákazníkom doraziť v prvom štvrťroku budúceho roka.