Predaje elektrických vozidiel tento rok v Európe nerastú tak rýchlo, ako tomu bolo minulý rok. Taký záver ustanovujú najnovšie reporty obchodného poradenstva. V správe je taktiež uvedené, že rast predaja elektrických áut sa počas prvých šiestich mesiacov tohto roka prepadol na 33 percent. Na porovnanie – v prvých dvoch kvartáloch roku 2017 to bolo až 54 percent, teda až o 21 percent viac.

V Nemecku sa infraštruktúra nabíjacích staníc rozrastá

Podľa poradenskej firmy zverejňujúcej spomínanú štatistiku je pokles predaja elektromobilov spôsobený krátkym dojazdom vozidiel a nedostatkom čerpacích staníc, kde je možné auto dobiť. Dojazd elektromobilov je horúcou témou aj v motoristických športoch, ktorých aktuálne výsledky si môžete pozrieť tu. Najväčší prepad predajov sa ukázal najmä v Británii, ktorá je druhým najväčším európskym trhom čo sa týka elektrických vozidiel. Celkovú štatistiku nezachránil ani silný dopyt po elektromobiloch v Nemecku, ktoré minulý rok do vybudovania nových zariadení pre verejné dobíjanie elektrických áut investovalo 300 miliónov dolárov. Do rozvoja v oblasti budovania takýchto nabíjačiek investovala aj Tesla, ktorá v Nemecku začala inštalovať svoju sieť Supercharger.

Elektromobily – autá do výkladu?

Podľa niektorých odborníkov sú elektrické autá zatiaľ len produktmi do výkladu. Infraštruktúra nabíjania je dosiaľ neadekvátna a modely, ktoré automobilky v súčasnosti predávajú, neponúkajú dostatočný dojazd. Samozrejme, štatistický rast predaja je len výsledkom čísel v percentách a faktom zostáva, že britský trh s elektrickými vozidlami bol v zelených číslach už niekoľko rokov, zatiaľ čo Nemecko sa v tejto oblasti len práve teraz naštartovalo.

Najväčším trhom pre elektromobily zostáva Kalifornia

Pre adekvátnosť zverejnených štatistík poradenská firma porovnala percentuálne výsledky predajov aj s najväčším svetovým trhom elektrovozidiel – Kaliforniou. Tam zastávajú nabíjacie vozidlá až takmer 10 percent trhu. Rast predaja tam však dosiahol nižšie čísla ako v Británii. Ich čísla sa dostali na 29 percent. V Spojených štátoch celkovo v porovnaní s minulým rokom predaj elektrických vozidiel vzrástol o 19 percent.