Nie je žiadnym verejným tajomstvom, že modely mnohých výrobcov automobilov uniknú spod rúška tmy vývojovej haly ďaleko skôr, než majú byť predstavené. Veľa-krát sa pozeráme dokonca aj na fotky zhotovené priamo značkami, prípadne webmi, ktoré majú veľký virálny záber a dokážu ovplyvňovať davy. Je to samozrejme aj logické, aj umelci, speváci, či filmári uvádzajú upútavky na svoje diela omnoho skôr, než je vôbec známy dátum vydania. Snažia sa tým všetkým spraviť akési halóó, ukázať svetu, že aha, niečo sa chystá a bude to už čoskoro. Nie je to tak dávno, čo sme ti ukázali najnovšie BMW radu 1 pod kamuflážou. Tento víkend patril naopak americkému Fordu.

Spoza veľkej mláky nás bombardujú „špionážne“ fotky nového Ford Kuga resp. amerického Escape s minimálnym maskovaním. Aktuálna generácia Fordu Kuga je tu s nami vo faceliftovanej podobe už od roku 2016, takže práve budúci rok je po štyroch rokoch vo funkcii najvyšší čas priniesť Kugu novú. Výhodou v prípade Fordu sú práve jeho minimálne odlišnosti jednotlivých trhov. Dá sa povedať, že mnohé modely ponúkané na starom kontinente majú svoje alter-ego aj v USA. Kuga má Escape, Mondeo má Fusion a ostatné modely ako Fiesta, Focus, Edge, C-Max a Mustang sú rovnomenné na obidvoch kontinentoch.

Práve Kuga je hlavným aktérom posledného víkendového rozruchu. Dávnejšie sa k nám už dostali fotky dostatočne zamaskovaného auta, no teraz ho vidíme takmer bez maskovania. Na fotkách je už veľmi dobre vidieť samotné tvary auta, keďže zamaskovaná je len spodná polovica. A čo dizajn?! Hmm, no pri najmenšom je zaujímavý. Dlho som v ňom hľadal siluety iných značiek, no ak mám pravdu povedať, nenašiel som žiadnu. Svojim tvarom vytvára akúsi jedinečnosť a je to niečo, čo v Európe nepoznáme. Vo veľkej miere je vidieť, že dizajn je skôr americký a tvar strechy spolu s lomeným C-stĺpikom pripomína väčší Ford Edge. Predná časť je po vzore Fiesty Active.

 

 

Veľká „rybia papuľa“ nad ktorou sa týči dvojica veľkých oblých svetiel. V dobe, kedy väčšina značiek vsádza na ostré športové tvary je Ford v tomto značne konzervatívnejší a prináša do svojich áut mnoho zaoblených tvarov, ako tomu je aj v prípade nového Focusu, či práve Fiesty. Ak sa však pozrieme na Kugu prvej a druhej generácie, môžeme bez výčitiek povedať, že tá tretia je úplne novým autom. Sami sme zvedaví na jej finálnu podobu v rôznych prvkoch výbavy.

 

 

Pod kapotou sa podľa zatiaľ dostupných informácii bude nachádzať benzínová jednotka s tromi valcami o objeme 1.5 litra. Tento motor s označením EcoBoost a výkonom 150 koní sme mali možnosť už skúsiť v novom Focuse a veľmi milo nás prekvapil, tak veríme, že v Kuge tomu nebude inak. Informácie zo zdroja blízkemu značke Ford hovoria aj o agregáte 2.0 EcoBoost, no predpokladáme, že zatiaľ dostupnom len pre US trh. V prípade naftových verzií môžeme očakávať nové motory EcoBlue. Štvorvalce s objemom 1.5 a 2.0 litra sú už súčasťou dnes vyrábaných modelov Focus, S-Max a Galaxy. Ich výkon bude od 120k až po 190k. Zároveň web motor1.com uvádza použitie 9-stupňovej automatickej prevodovky, čo však môžeme asi v tomto momente len vyvrátiť, keďže značka takouto prevodovkou ani nedisponuje a ich aktuálnou novinkou je 8-stupňový automat.

Ďalšou novinkou, a to najväčšou bude určite hybridná technológia. Značka musí kráčať s dobou a na americkom kontinente už mnohé autá Fordu behajú aj na elektrickú energiu. Značke by to určite dalo výhodu aj na európskom trhu, keďže aktuálne sa tých hybridných SUV ponúka len veľmi málo. Dôkazom je fotka, ktorá ukazuje detail predného blatníka so slotom na nabíjanie batérií.

 

 

Novinka Ford Kuga by mala byť oficiálne svetu ukázaná v poslednom štvrťroku 2019 a do predaja sa dostane krátko po začiatku roka 2020. Podľa týchto fotiek by sme však mohli predpokladať aj skoršie predstavenie ako koniec tohto roka. Uvidíme, necháme sa značkou prekvapiť.

 

 

Zdroj: motor1