Keď vonku prší a ty máš na aute obuté polo-sliky a prognóza hovorí, že aj celý víkend bude pršať, ostávaš väčšinou smutný. Istou náplasťou na tento žiaľ býva frajerka. Ak nemáš ani tú, dokáže ťa rozveseliť hrabanie sa v aute ak máš garáž. Či už ho umývaš, stretneš sa s kamošmi, nejako ho pimpujete aby bolo pripravené na slnečné počasie a bolo znova o niečo krajšie. Čo ak nemáš ani garáž?! Auto Ti mokne pred domom, kamoši sú so svojimi frajerkami a ty nevieš čo so životom.

Rovnakú dilemu som riešil aj ja zhruba pred rokom kedy počasie neprialo jazdeniu a všetci včetne frajerky sa na mňa vy… . Spanikáril som a objednal som si Xbox One s Forzou Motorsport 6 a Forzou Horizon 3. Ak Ti je digitálny svet ukradnutý a naposledy si sa hral na kalkulačke na prvom stupni základnej školy, pokojne tento článok ignoruj a ani ho ďalej nečítaj. No ak aj ty hľadáš program na upršané víkendy, tak mi Ti prinášame redakčný výber toho najlepšieho čo momentálne herná fabrika na závody ponúka.

 

Forza Motorsport 7

 

Forza je to prečo doteraz mnohí majitelia Play Station menili platformu za Xbox. Titul, ktorý prednostne vychádzal len na Xbox má už siedme pokračovanie a podľa nás veľmi úspešne. V princípe sa však vo veľkej miere od 6-ky neodlišuje. Vo Forze nájdeš trate z celého sveta medzi ktoré samozrejme patria tie najslávnejšie ako SPA, Monza, Laguna Seca alebo Severná slučka. Pokiaľ však nemáš v obľube čisto závodne trate vieš si tu vybrať aj iné prostredia ako napríklad Prahu, Dubai a pod. V siedmom pokračovaní pribudli predovšetkým kategórie závodných ťahačov a doteraz najväčší výber áut. Svojím spôsobom len spojili vozový park z Forzy 6 a Horizon 3. Táto hra má však dve strany mince. Ja osobne som zatiaľ nenašiel dôvod prečo si Forzu 7 zakúpiť. Oproti Forze 6 neponúkla nič prevratné a ako fanúšik jazdenia som očakával niečo oveľa viac. Mne osobne najviac chýbajú horské priesmyky, ktoré pokojne mohli v hre byť keďže zopár sa ich nachádzalo aj vo Forze 4. No predstav si sobotu tráviť jazdením po Transfagarasane, Grossglockneri alebo Stelviu v tvojom obľúbenom GT-čku alebo Hot-Hatch-i.

 

 

Forza 7 je aj napriek týmto nedostatkom podľa nás to najlepšie a zároveň najlacnejšie čo momentálne herný svet ponúka. V hre je vyše 700 rôznych áut čiže až 4x viac ako ponúka titul Project CARS 2. Svoje si v hre nájde aj fanúšik naftových agregátov v podobe jediného zastúpeného a to Ford Transit s 2.5 TDCi. Forza je však stále spracovaná tak, že si hranie užijete aj s joystickom na gamepade a nie je teda nutný nákup volantu čiže preto tento titul nazývame najlacnejší a zároveň najlepší.

 

Project CARS 2

Pokiaľ je závodenie na trati tvojou vášňou a zároveň pri investícii do hrania závodných hier máš hlbšie do vrecka, tak CARS 2 je presne pre teba. Túto hru môžeme pokojne nominovať ako jeden z najlepších závodných simulátorov aké kedy uzreli svetlo sveta. Takisto ako aj pri Forze viete ovládnuť mnohé známe trate, ale trošku s iným zážitkom. Pokiaľ si však myslíš, že Ti na Project CARS 2 k dostatočnému pôžitku bude stačiť klávesnica prípadne gamepad, tak by sme Ťa radi vyviedli z omylu. Tento simulátor si najlepšie vychutnáš a zistíš jeho kvality len s nejakým drahším volantom. Ešte relatívne Budget riešenie môže byť volant od Logitech a to G25 prípadne o niečo drahšie G29. Garantujeme Vám však, že zážitok z tohto simulátoru tým povýšite na oveľa vyššiu úroveň. Project CARS si na závodnej sedačke aj s okuliarmi virtuálnej reality vieš vyskúšať dokonca aj v Heroes Aréne v Trnave kde takéto niečo ponúkajú.

 

 

Gran Turismo Sport

Reinkarnovaný titul, ktorý po 4. rokoch prišiel znova na scénu. Fanúšici GT-čka sa tešili na moment kedy sa konečne na hodiny zavrú k svojej konzole a budú postupovať kariérnym módom. Tie 4 roky len ticho závideli hráčom na Xboxe ako im každý rok vyšiel nový titul Forzy a mali stále na čom závodiť keď už nie v reálnom svete. No tu však prišla od tvorcov Gran Turisma kopačka pod pás ich fanúšikom. Hra sa stala závislou na online móde a bez internetu si takmer nezahráte. Prišli s odvážnym zámerom spraviť licencované turnaje priamo pod FIA kde ľudia budú hrať ich hru a budú sa môcť presláviť vo svete online racingu. Odvážny zámer však?! Gran Turismo je momentálne titul dostupný len na PS4 avšak s ovládateľnosťou podobnou ako má aj Forza 7. Gran Turismo však ponúka len 120 áut oproti 700 čo má Forza a takisto výber tratí v celkovom počte 17 nie je nejaký závratný.

 

 

DiRT 4

Do nášho výberu sa dostalo niečo aj pre fanúšikov šotoliny a svetoznámych závodov WRC. Ja takisto patrím medzi nich i keď v dnešnej dobe WRC šampionát nesledujem tak aktívne ako kedysi. Po úspešných predchodcoch ako boli DiRT 2 a DiRT 3, ktoré som sám s veľkou obľubou hrával prišlo znova niečo nové. Tvorcovia samozrejme vo veľkej miere popracovali na grafike i keď v prípade konzol to mohlo byť aj lepšie. Najviac však musíme tvorcov pochváliť za spracovanie zvukov a zvukových efektov. So zavretými očami máte pocit ako by ste pozerali onboard nejakého rally. Jazdný model sa však pri DiRT 4 zmenil skôr na arkádový a málokedy sa stane že by ste niečo naozaj mali problém prejsť ako tomu bolo pri DiRT 3 alebo DiRT 2. Malou pridanou hodnotou pre nás je možnosť nastavenia si hlasu spolujazdca kde si viete dať napríklad aj Poliaka čo pôsobí viac než zábavne.

 

 

Forza Horizon 3

A nakoniec tu máme znova Forzu. Tento-krát však z otvoreného svetu Austrálskych prérií. Forza Horizon 3 je arkádovejšie prevedenie Forzy Motorsport so zjednodušeným jazdným modelom a možnosťou jazdiť aj okresky, diaľnice, letiská alebo sa len tak premávať po meste. To je presne to čo neponúka Forza 7 čiže šikovný krok od spoločnosti Turn 10 zarobiť dvojnásobne. K tejto hre nebudete potrebovať ani volant, viac než pohodlne sa táto hra hraje aj cez Gamepad a čo sa týka áut, tých je v hre stále niekoľko násobne viac ako tomu je pri Project CARS 2. Pri titule Forza kvitujeme hlavne aj možnosť úprav, ktorá nie je prehnaná a viete si vždy upraviť len to čo aj v reálnom svete. Lepšie brzdy, výstuhy, polo-sliky, obrovský výber kolies včetne ADV.01, BBS, Momo a mnoho ďalších. V Horizon 3-ke sa nájdu určite aj fanúšici Stance kultúry keďže si tu viete auto znížiť tak, že neprejdete cez obrubník a plus je tu aj ponuka diskov Rotiform, ktoré sú podľa nás skôr len show-kolesá. Komu nestačí toto, viete si zaobstarať buggy-nu a vybehnúť mimo cesty niekam do lesa na blatisté cesty alebo si postaviť rally špeciál a pozmetať šotolinu. Jednoducho pre každého niečo, jediné čo však mňa osobne trošku sklamalo je prostredie Austrálie, čiže málo vracákov a jazdenie po ľavej strane cesty.

 

 

Verím, že si si v našom redakčnom výbere zabíjakov času našiel svojho favorita, ak nie čas sa dá samozrejme tráviť aj inak. Toto sú samozrejme len niektoré hry, ktoré sú aktuálne dostupné, ale podľa nás tie najzaujímavejšie. My Ti však prajeme veľa slnečného počasia aby si nemusel pri konzole tráviť toľko času a využil ho na brázdenie reálnych okruhov a reálnych okresiek.