Včera sme sa dozvedeli veľmi smutnú správu. Preteky automobilov do vrchu MORIS CUP Jahodná 2019 (24-26.5. 2019), ktoré sú zaradené do FIA HHCC – Majstrovstvá historických automobilov, FIA IHCC – FIA Medzinárodného pohára, Majstrovstiev Slovenskej republiky v pretekoch automobilov do vrchu a Slovenského kopcového pohára, sú zrušené!

Pýtate sa prečo?  Na kopci boli umiestnené opticko-akustické brzdy, ktoré majú výšku až 8 mm. Nezdá sa to byť veľa, no tieto brzdy pôsobia priam ako retardéry, ktoré spôsobujú problémy bežným autám a ničia podvozky. Pre závodné špeciály je to život ohrozujúci „bezpečnostný“ prvok, nakoľko priemerná rýchlosť na trati sa pohybuje okolo 154 km/h. Prečo tam boli umiestnené? Na podnet vlastníkov priľahlých chát a záhrad(schválené a umiestnené Krajským dopravným inšpektorátom). Ako dôvod bol uvedený zvýšený pohyb nebezpečne jazdiacich motorkárov (oficiálnym stanoviskom je zvýšenie bezpečnosti premávky). Avšak tieto priečne pruhy spravili cestu ešte nebezpečnejšou pre všetkých účastníkov premávky. Muselo sa to riešiť zrovna týmto spôsobom? Nebola jedna z možností zvýšený počet hliadok? Alebo statické radary? Muselo byť riešením zhoršenie kvality vozovky? Na Slovensku máme už aj tak pomerne málo podobne kvalitných podujatí. Čo sa týka kopcových pretekov, zostalo už len päť. Dúfajme, že časom sa podobné opatrenia neobjavia aj na zvyšných kopcoch. Bola by veľká škoda prísť o Jankov Vŕšok, Pezinskú Babu alebo Dobšinnú.

Aby ste si nemysleli, že sme prišli len o jeden ročník. Je ohrozená celá budúcnosť tohto podujatia v Jahodnej, nakoľko schvaľovací proces trate je zdĺhavý a náročný. Musíme už len veriť, že minuloročné, v poradí 10., neboli posledné preteky, ktoré sme mohli zažiť a že o pár rokov sa Jahodná znovu zaradí medzi motoristické podujatia na Slovensku. Moris Cup Jahodná 2019 mal byť už 123. podujatím Auto klubu Košice. Ide o prvú zrušenú súťaž od vzniku klubu (1971).