Zima je tu a tak väčšinu času trávime dnu. V telke nás otravuje zelený panák, ktorého vidíme častejšie, ako scény z filmu, kvôli ktorému sme TV zapli. A ak sa odhodláte vôbec pozerať TV, tak nás čakajú staré známe filmy, ako Sám doma v x adaptáciách, Matísek, či Popoluška . Prečo však tento čas/nečas (nechám to na vás) nevyužiť a pozrieť si kinematické dielo týkajúce sa niečoho, čo všetci milujeme? Áut.
Rush (2013)
Životopisná dráma pojatá inak, ako sme zvyknutí. Film rozpráva o rivalite dvoch najlepších jazdcoch F1 svojej doby. Rivalita medzi Jamesom Huntom a Niki Laudom. Vo filme uvidíte ich prvé stretnutia na trati, osobné súboje, ale aj hrôzostrašnú nehodu na Ringu. Film som videl už viackrát, ako by sa patrilo a je to jeden z mála filmov, ktorého sa tak skoro nenasýtim. Nejde tu však len o autá, stroje ako také, ale o tú energiu pri závodení. Rush stojí určite za pozretie.
Thunderbolt (1995)
Jackie Chan a EVO 3. Perfektná kombinácia, perfektný film. Aspoň tak som si ho pamätal z detstva. Pre istotu som si ho však po 15 rokoch pozrel znova a … no, povedzme, že výkony hercov nepatrili k tým najlepším a to isté platí o kamere a strihu. Na čo som však zabudol sú tie autá. Uvidíte tam nie len japonské legendy, ako Mitsubishi 3000GT (o tom sme si niečo povedali aj v predchádzajúcom článku), Nissan Skyline GT-R R32, Toyota AE86 Trueno, ale aj nemeckú produkciu ako BMW E30 a E36. Vo filme hrá Jackie Chan automechanika Alfreda, ktorý usvedčí vraha prezývaného Puma, ktorého hľadá Interpol. Ten sa však pomstil unesením Alfredových sestier, ktoré pustí len pod podmienkou závodu na najťažšej trati Japonska.
Drive (2011)
Nie bežný film, ktorý zaujme každého. Viac ako o autá tu ide o naháňačky, šoférske schopnosti. Film má pomalý rozbeh, ako celok však stojí určite za pozretie. Drží vás v napätí bez toho, aby ste si to uvedomovali. Klišé, kde hlavný hrdina má svoje pravidlá, poruší ich pre dievča, ktoré stretne, je však veľmi dobre spracované a vždy keď film pozerám, sa tak nejak zmení. A myslím to v dobrom. Čo sa týka áut, hlavný hrdina jazdí na 1973 Chevrolete Malibu, no v akčných scénach mu poslúžia aj autá, ako 2011 Ford Mustang alebo 2006 Chevrolet Malibu.
Gone in 60 seconds (2000)
Budem hovoriť o verzii z roku 2000 a nie o originále. Áno, pôvodný film je z roku 1974, ktorý som sa snažil pozerať, ale vypol som ho po 15tich minútach . Príbeh nie je veľmi sofistikovaný. Zlodeji áut dávajú dokopy jednu veľkú objednávku. Zato však tie autá na zozname. Je na čo sa pozerať. Ani neviem kde začať, čiže to zoradím asi podľa abecedy. Alfa Romeo Giultetta Spider, Alfa Romeo Sprint Veloce, Chevrolet Bel Air, Chevrolet Corvette C2, De Tomaso Pantera, Dino 246 GT, Ferrari 250 GT Cabriolet, Jaguar XJ220, Shelby GT 500 ala Eleanor. Práve som vymenoval asi jednu desatinu zo zoznamu áut, ktoré sa tam vyskytli. A to mám na mysli len tie zaujímavé.
Baby Driver (2017)
Muzikál, ktorý si so svojou polovičkou s radosťou pozriete. Tak, ako aj pri filme Drive, ani tu nejde tak o autá, na koľko sa hlavná postava nezdrží priveľmi dlho ani v jednom, ale o umenie vodiča. Baby (Ansel Elgort) je mladý talent za volantom, ktorý pomáha pri lúpežiach mafiánskemu bossovi (Kevin Spacey). Po stretnutí s čašníčkou však prehodnotí svoj život a pokúsi sa ho zmeniť. Dosť ale o obsahu. Ten si viete nájsť všade. Hneď v intre sa stretneme s Imprezou WRX (Hawkeye), ktorá bola upravená len na zadný pohon a tak boli akčné scény zaujímavejšie. Okrem toho budú potešení aj milovníci muscle cars a vo filme sa objaví aj Dodge Challenger SRT Hellcat.
Chcel by som ešte povedať, že filmy nie sú odstupňované od najhoršieho po najlepšie. Každý spomínaný film sa síce týka áut, no každý svojím vlastným spôsobom.