“To sa chváliš alebo sťažuješ?!” Tak možno zneli tvoje slová keď si si prečítal nadpis tohto príspevku. Nie nechválim a ani nesťažujem. No keďže si nepíšem denník a väčšina z mojich priateľov včetne frajerky sú už otrávení z toho počúvať každodenne ako si vyberám nové auto, tak sa tým podelím skrz internet s Vami. Možno to niekomu pomôže keď si bude vyberať svoje ďalšie auto a samozrejme neberie auto len ako spotrebný materiál na tri roky, prípadne štyri, ako sa hovorí na, “odpis”.

Chcem Ti ponúknuť pohľad na kúpu nového auta z trošku odlišnej perspektívy. Som totižto aj predajcom nových áut. Konkrétne pracujem ako predajca nových áut a denno-denne sa stretávam s ľuďmi, ktorí si vyberajú svoje ďalšie nové auto. Mnohí ho menia po troch rokoch, iní zasa po takmer 15-tich rokoch a kúpa nového auta je pre nich celoživotná investícia. Plne som ich vždy chápal, predsa len už aj 10 tisíc € je pre bežného pracujúceho človeka s priemerným slovenským platom obrovský peniaz. Nikdy som ich však nechápal až do takej miery aby som im vedel vo všetkom vyhovieť. Áno, absolvoval som mnoho školení aj obchodných zručností aby som mal povedzme väčšiu úspešnosť predajov, no nikdy zákazníka nepochopíte pokiaľ ste si nikdy predtým nové auto nekupoval sám. Teraz ich už chápem.

 

V mojej hlave sa zrodil nápad kúpiť si nové auto po tom čo som si uvedomil, že to čo mám teraz si už časom začne pýtať svoje peniaze, predsa len má už zopár rokov a nie celkom lacný servis. Druhým faktorom bola chuť vyskúšať niečo nové. A ten impulz bol asi intenzívnejší ako potreba meniť moje stávajúce. Predsa len 6-ročné auto s ledva 90 tisícmi je pre mnohých pomaly zánovné auto. Verím však, že si tiež ešte nájde svojho majiteľa, ktorému bude ďalej slúžiť. Ale späť k veci.

 Od času kedy som autám podľahol trošku iným smerom, nie len tým papierovým prípadne virtuálnym, sa rád raz za čas chodievam previesť na nejaku zabudnutú okresku v okolí. Je mi však ľúto trápiť na okreskách terajšie auto Seat Ibiza s 1.2 tsi pod kapotou. Väčšinou však jazdím daily po meste a auto, ktoré si chcem kúpiť musí byť vo veľa smeroch univerzálne. Cez týždeň mestský pomocník, cez víkend warm-hatch na okreskách. Do úvahy mi hneď pripadal akýsi moj hot-hatchový dostupný sen a to Ford Fiesta ST. Keďže som si však obľúbil Ibizu, nejako som sa po čase preorientoval na Ibizu Cupru a novším motorom 1.8 tsi a 200 koňmi. Potom, ale prišlo akési uvedomenie sa. Ja vlastne nepotrebujem extra rýchle auto keďže ajtak 90% času jazdím len po meste. 

A bolo na čase vyberať. Chcem určite čo najnovšie, chcem jedno z tých menších, na čo mi je veľké, rodinu neplánujem a chcem aby bolo aspoň ako tak svižné. Ford prišiel na trh s Fiestou, tak pozerám ST-line s 1.0 EcoBoost  a 140k. Som Forďák, to nezapriem, Fordy mám rád, ale Fiesta ma v niečom odradila. Preboha! 25 tisíc za Fiestu s 1.0? No nič, cez Ford cesta neviedla. Polo som zo svojho výberu vyradil hneď na začiatku lebo dizajnovo mi až tak nesadlo a Fabia už bohužiaľ tiež nedáva normálne motory. Ostala posledná možnosť. Atakoval som teda stránky druhého obľúbenca o ktorom som vedel, že ponúka niečo čo by sa mne mohlo páčiť. Otváram cenník novej Ibizy s malou dušičkou, že na mňa vybehne cena ako pri Fieste, a tam bolo prekvapenie.

 

Seat Ibiza FR 1.5 EVO. Fíííha. Za 15 410€ s normálnym motorom! Motýliky v brušku sa naučili včelí tanec a začínal sa vo mne stupňovať taký ten dobrý pocit. Seat ponúkal niekoľko benefitov. Či už akciu Vyskúšaj Seat alebo Club Seat bonus. Samozrejme som si všetky tieto bonusy zarátal, nakonfiguroval som si celkom slušnú doplnkovú výbavu a začal pátrať po webe. Testov bolo veru málo, no to ma aj tak neodradilo. Bolo rozhodnuté!

Mojim ďalším autom bude Seat Ibiza 2018 vo verzii FR s motorom 1.5 EVO s výkonom 110kW a v šedej farbe Pirineos Grey. Tá ma oslovila snáď vo všetkom. Oproti štandardnej je o 15 mm nižšia má väčší priemer torzných tyčí, športový podvozok, športové sedačky, ale naopak dokáže jazdiť za 6 litrov. Perfektné!

 

Nasleduje proces objednania, no o tom v druhom pokračovaní ;).

 

 

 

Privacy Preference Center