Ford oživil najrýchlejší Mustang schopný bežnej premávky. Už v máji sa Rišo tešil na GT500 a čo to o ňom pozisťoval (klik). A celkom sa aj trafil. Áno, má rovnakú 5.2l V8 (Voooodoooooo) ako GT350, áno pribudol mu kompresor. A áno, má 7 stupňovú dvojspojkovú prevodovku. Dnes si ho v Detroite mohli návštevníci autosalónu pozrieť v celej kráse. A my, čo nemáme čas, alebo peniaze si zaletieť do Detroitu na otočku, tu máme aspoň oficiálne fotky a základné info.

Začnem teda od začiatku. GT500 dostala 5.2 litrovú V8čku. Preplňovaná je kompresorom. Konečný výkon Ford zatiaľ nezverejnil, ale dal nám aspoň číslo 700+. Výkon bude posielaný na zadok. Prekvapivo. Sekundovať mu bude 7-stupňová dvojspojková prevodovka. To bude zaručovať bleskurýchle preraďovanie pri naháňaní sa za Hellcatom. Prevodovka bola vyvíjaná spolu s týmom, ktorý má na svedomí Ford GT. Toto všetko bude brzdené kotúčami o veľkosti 420mm, ktoré budú uchopené 6-piestovými čelusťami. Aby sa dal Mustang použiť aj niekde inde, ako na rovinách a pri lovení davov ľudí (ja viem, starý vtip), bolo prepracované nastavenie zadnej nápravy. Okrem toho dostane GT500 odľahčené pružiny a nový elektrický posilňovač riadenia.

Páni z vývojového centra sa zaoberali aj aerodynamikou auta. A tak Mustang generuje viac prítlaku, ako ktorýkoľvek iný, sériovo vyrábaný Mustang. Aj keď ten zadný spojler mi príde akoby ho niekto pridal zo srandy v NFS: Payback a zabudol odstrániť. Ale chápem, že plní funkciu a pomáha jazdným vlastnostiam auta, minimálne v to dúfam. Auto bude obúvané štandardne s Michelin Pilot Sport 4S. Ak sa však budete rozmaznávať a dokúpite „Track Package“ dostanete traťovo zamerané Pilot Sport Cup 2s, ktoré budú obuté na 20″ diskoch z uhlíkových vlákien. Balíček vám naviac odstráni zadné sedačky a pribudne nastaviteľný zadný spojler. Na záver prinášam smutnú, aj keď očakávanú, správu. Shelby GT500 bude s najväčšou pravdepodobnosťou dostupný len pre USA a to už tento rok. Takže nám zostáva len dúfať, že sa nájde fanúšik značky, ktorý si tento skvost dovezie na Slovensko.