Začína tá časť jari, kedy je celosvetový ošiaľ okolo jediného mesta vo Švajčiarsku. Slovenskí, ale aj iní novinári sa v húfoch sťahujú do Ženevy, aby zažili na vlastnej koži medzinárodný autosalón, ktorý dnešným dňom otvára svoje brány novinárskej verejnosti. O novinkách, ktoré Ženevský autosalón prinesie sme už niečo napísali. Renault Clio, Škoda Kamiq, nová 911-ka, či nová 208-čka od Peugeotu budú súčasťou premiér, ktoré sa odohrajú práve v nasledujúcich dňoch. Aj s kolegami sme sa však zhodli, že okolo GIMS je tento rok akési ticho. Predsa len, tých noviniek nie je až také množstvo a tie čo sa tam odpremiérujú, ani samotné značky nepovažujú za nejaké piliere. Teda samozrejme okrem spomínanej 911-ky. Veľa svetových značiek, ktoré sa Ženevy aj zúčastní, ukáže max svoje koncepty, vízie, či modely, ktoré sú nám už dobre známe. Viacmenej to berú mnohí len ako takú povinnú zástavku, aby sa registrovalo, že tam s niečim prišli. Po minulé roky bola práve Ženeva tým miestom, kde sa ukázali novinky a mnohí výrobcovia sústredili hlavne na tieto dni zvýšenú pozornosť.

Tento rok je to však trochu inak. O tom, že Volvo, Jaguar, či Land Rover nebudú vystavovať sme vedeli už zhruba od minulej Motorshow. Postupom času sa však k týmto trom velikánom pridala aj značka Ford a nečakane začiatkom roka oznámil aj kórejský obor – Hyundai, svoju neúčasť. Prvé tri menované majú na neúčasť racionálne dôvody a tými sú financie a možnosť ušetriť. Predsa len, ťahať takúto motor show takmer dva týždne nie je pre značky lacná záležitosť a samotné značky oznámili, že pre predstavenie svojho modelu radšej spravia separátny event, kde ukážu toho viac ako v Ženeve. A hlavne budú novinári plnú časť svojej pozornosti venovať práve ich značke a ich modelu. Takúto exkluzivitu značka v Ženeve určite nedosiahne.

 

 

Ďalším v rade bol Ford. Ten vedel o tom, že sa nezúčastní už zhruba v Júni roku 2018. Ženevu stále považujú za veľmi dôležitý event, no časovo im nesedelo do ich plánov predstavovať nové modely. Pred nedávnom síce ukázali hneď niekoľko noviniek, ako dlho očakávaný Ford Focus ST, či facelift Mondea, Rangeru a Transitu, no sami zástupcovia značky oznámili, že budú robiť svoj vlastný separátny event, kde všetky novinky predstavia osobitne. „Fordové mesiace“ sú väčšinou Apríl a November, takže myslíme si, že v blízkej dobe môžeme od Fordu čakať nejakú novinku.

 

 

Posledný velikán je Hyundai. Tí svoju absenciu na tohtoročnej GIMS oznámili len niekoľko týždňov dozadu a mali na to jednoduché vysvetlenie. Nemajú žiadne novinky, o ktorých by svet nevedel. Na minuloročnom autosalóne predstavili nový Hyundai Santa Fe, novú plne-elektrickú Konu, alebo koncept prémiovej divízie „Le Fil Rouge“. Značky nerady na takéto udalosti chodia na prázdno a to je presne aj prípad Hyundaiu, či zvyšných menovaných. Všetky značky však spomenuli skutočnosť, že Ženeva je pre nich dôležitá udalosť a keď budú mať novinky, určite sa v budúcich rokoch zúčastnia.