Emisie, emisie, emisie… Stále dokola tá istá rozprávka. Jeden ropný tanker za jednu plavbu vyprodukuje toľko emisií CO2, čo všetky autá sveta za jeden rok. Tu počúvame ekologických úchylakov ako autá produkujú veľa emisií a potom si ten istý človek vytiahne bakelitový smartphone a zapáli ťažké cigarety. Gratulujem!

Autá doplácajú na regulácie Európskej únie asi najviac. Časy keď sa do áut dával ledva katalyzátor sú dávno preč a na vôňu benzínu môžeme už zabudnúť ak sme už dávno nezabudli. Svetom otriasol za posledný rok veľký škandál s názvom Diesel Gate a možno aj to bol aktuátor všetkých udalostí, ktoré sa potom stali.

Začnime nadpisom. Vieme, že Euro Normy majú rôzne predpisy a reštrikcie pre autá. Najnovšia norma Euro 6 upravila v prípade úžitkových vozidiel nutnosť používať už aj močovinu AdBlue pre zníženie emisií. Mnohé značky používajú AdBlue už aj do svojich osobných áut a stáva sa akýmsi štandardom na pumpách. Čo vlastne teda prinesie nová emisná norma Euro 6.2?! To čoho sme sa najviac všetci obávali. Niektoré značky už s tým začali, no všetky ostatné sa budú musieť pridať. Filter pevných častíc pre benzínové motory inak nazývaný ako PPF filter (alternatívne GPF). Všetky nové modely áut od Septembra 2017 musia byť povinne vybavené týmto filtrom. Pri nových autách rozumejte modely, ktoré boli predstavené po Septembri 2017. Tie ostatné, ktoré momentálne sú na trhu to čaká najneskôr v Apríli 2018 a posledná možnosť pre značky predať svoje autá, ktoré túto normu nebudú spĺňať je September 2018. Čiže v praxi to vyzerá takto:

 

Pokiaľ nechcete vo svojom benzínovom motore PPF filter, kúpte si nové auto čo najskôr, ale pozerajte len modely, ktoré boli predstavené pred 9. mesiacom 2017. Takéto auto máte teda čas kúpiť cca do Septembra tohto roku. Netýka sa to však úplne všetkých. Týka sa to zväčša benzínových motorov s priamym vstrekovaním paliva, kde je zvýšená šanca tvorby NoX. No nevyhne sa mu napríklad ani najnovší Ford Mustang s 5.0 V8 aj napriek tomu, že používa systém vstrekovania paliva do sacieho potrubia.

Ja neviem kam tento svet speje a bojím sa čo príde ďalej. Močovina aj do benzíňakov alebo filter čo bude premieňať NoX na motýle?! Čo si ty myslíš o týchto prehnaných emisných normách? Svoj názor vyjadri dole v komentároch.

 

Privacy Preference Center