Už je to pár mesiacov, čo bola svetu predstavená nová značka Cupra. Čo to sme o nej popísali už aj my a svet je teraz v očakávaniach, kedy sa prvé kusy objavia na cestách, v testoch a hlavne kedy príde oficiálny cenník. Vo vzduchu cítiť, že sa čakanie už skracuje, a že čoskoro sa dočkáme vypustenia tejto beštie na cesty. Aj napriek tomu, že mnoho ľudí má pohľad na športové SUV všelijaký, nedá sa im odoprieť to, že sú medzi zákazníkmi obľúbené a predávajú sa. Pred nedávnom predsa aj Škodovka predstavila svoj najostrejší Kodiaq RS, ktorý však zrejme bude len malý odvar toho, čo ponúkne Ateca od značky Cupra.

Tá vieme, že ponúkne bezínový motor 2.0 TSi s kódovým označením EA888 s výkonom rovných 300 konských síl s pohonom všetkých štyroch kolies a s automatickou prevodovkou DSG. Poznáme už aj paletu farieb, ako takú ponuku príplatkových opcií, vieme, že bude vybavená aj Full Digital kokpitom, či dvojdielnymi brzdovými kotúčmi Brembo vpredu s priemerom až 340 mm a vzadu „len“ 310 mm. Samozrejmosťou potom už bude štvorica výfukov, obrovské kolesá, výrazný bodykit, či alkantara v interiéri.

Vieme aj to, že toto všetko dokopy pomôže autu dať rýchlosť 100 km/h len za 5.2 sekundy a maximálna rýchlosť bude až 247 km/h. Pokiaľ by som nevedel o čom píšem, domnievam sa, že to bude nejaký ultimátny hot-hatch. Na výber dodatočne budú aj rôzne prvky výbavy, ktoré spravia zo športového SUV ešte o niečo športovejšie. Perfektným príkladom sú tieto brutálne sedačky.

Pribudla nám však veľmi dôležitá kocka do tejto skladačky, a tou je cena. Koľko to teda bude stáť?! V EÚ oficiálne cenu ešte nepoznáme, no vo Veľkej Británii sú o krok vpred aj napriek faktu, že v celej UK je len 25 dílerstiev Seatu. Hold, to je západ, tam majú vždy všetko skôr. Takže, aby sme nechodili dlho okolo horúcej kaše, cena novej Cupra Ateca na UK trhu bude 35 900£, čo je v prepočte cca 40 800€ podľa aktuálneho kurzu GBP – EUR Národnej banky Slovenska.

Ak sa však pozrieme na ceny štandardných modelov v Spojenom kráľovstve, tak môžeme predpokladať, že u nás to bude určite menej. Len pre zaujímavosť, najmenšia Ibiza u nás začína na cene 12 000€, v UK na cene 17 100€! Aj na základe tohto, môžeme však stále len špekulovať, aká bude finálna cena. Dúfajme však, že minimálne veľmi podobná, ak nie menšia. Predpoklad je, že človek si bude musieť dokúpiť veci ako: Brembo brzdy, Cooper paket (medená farba kolies), anatomické sedačky, panoramatická strecha, či digitálny kokpit. To by bolo fér.

Teraz je však zatiaľ len vo hviezdach, aká cena vystrelí na nás na Slovensku, a kedy sa reálne budeme môcť pokochať týmto autom aj na cestách. Veríme však, že to začiatkom roka už bude reálne.