Organizácia pretekov do vrchu nie je nikdy jednoduchá. Okrem papierovačiek sú tu vždy nejakí záhradkári, či všeobecne ľudia, ktorým vadí hluk z tých krásnych strojov. Tento rok sa okrem toho pridružila aj pandémia. To však nezabránilo konaniu sa pretekov na Babe a to dokonca dvakrát! Zúčastnil som sa oboch. Tej prvej ako divák, tej druhej ako obvykle traťák.

Začnem pekne po poradí. Prvej akcie som sa zúčastnil v sobotu aj to len na pár hodín. Chápem, že to robili prvýkrát… teda, nie tak úplne. Organizátori už majú čo to za sebou, ale čo sme videli na zákrute číslo 6 bol amaterizmus. Neviem odkiaľ vyhrabali traťákov a vlastne prečo bol na zákrute len jeden, ale zažili sme zlyhanie zo strany organizácie aj pri nehode, aj pri prvej pomoci divákovi s epileptickým záchvatom. Traťák sa dlhú dobu nemohol dovolať pomoci cez vysielačku, štart ignoroval jeho žiadosť o pomoc a púšťal ďalej autá. Čerešničkou bolo zistenie, že sanitka vlastne žiadnu vysielačku ani nemá a tak jej to štart musel oznámiť osobne. Našťastie to však dobre dopadlo a pomoci sa dovolal. Druhá chyba sa stala pri nehode po ktorej auto zostalo stáť na trati, avšak namiesto štandardného nahlásenia nehody a vyvesenia vlajky, sa rozbehol na trať kde sa pohybovali autá bez toho aby o nejakej nehode vedeli. V rally bežná vec avšak na kopcoch určite nie. A tak sme my, diváci, vykyvovali na idúce autá aby spomalili, kým si traťák uvedomil čo má spraviť. Jedine, že by mali iné školenia ako my a mali to v pokynoch. V tom prípade paráda, máte odvážnych traťákov. A netreba zabudnúť na kamión, ktorý počas prvej tréningovej jazdy neplánovane tvoril retardér. Pretože je očividne jednoduchšie problém obísť ako ho vyriešiť pred prvým štartom. Aby som im však úplne nekrivdil, deň druhý som neabsolvoval a prvé muchy pravdepodobne vychytali. Z teoretického hľadiska je však takáto akcia úžasný nápad. Vodiči si zajazdia rýchlo a legálne bez toho aby ohrozili ľudí počas premávky. Už len dotiahnuť či prekopať organizáciu a bude to dobré. Aby som nezabudol, okrem diváckej časti, redakcia Medziplyn bola zastúpená aj v časti jazdiacej. Konkrétne to bol Paťo s jeho Fiestou ST200, ktorý zajazdil čas 2:48,29. Congrats! Na našom YouTube kanáli nájdeš aj onboard z jeho jazdy. Alebo rovno klikni SEM!

Za to na druhú stranu, BABA ktorú má v súčasnosti pod taktovkou TODOS, išla organizáciou hore. V sobotu síce nastali problémy so signálom vysielačiek avšak na ostrých jazdách boli problémy vyriešené a tak jediné problémy, ktoré sa vyskytovali, boli tie technické, zo strany pretekárov. Najviac si to tento rok odniesli stanoviská 6 a ako obvykle 16. Na 6ke bolo hodinárstvo a na 16ke si pretekári rozumeli so zvodidlom obaleným v gumách. Časovo náročné nehody boli úniky oleja. Jeden narobil bordel až na 8 stanoviskách. Ten ďalší vypustil olej z prevodovky rovno na štarte. K žiadnym vážnym nehodám nedošlo. Pri každej nehode si to maximálne odniesli plechy. V reále sa nič extra zaujímavé počas preteku nestalo a bol to štandardný víkend plný burácajúcich motorov, spáleného benzínu a odlietajúcej gumy. Bolo však príjemné vidieť Tomáša Ondreja alias Srnku opäť na kopcoch. Pretože nikto iný vám nespraví takú show počas jazdy ako on. Jozef Deme zas, ako vždy, utrpel nejaký ten ťukanec. Nepríjemný pohľad bol určite na to ako číslu 51 (Piotr Ilnicki) počas jazdy povypadávala prevodovka na trať. Plechovým autám dominoval v sobotu Łukasczyk so svojím Lancerom EVO V AMS, v nedeľu, pravdepodobne kvôli nepriaznivému počasiu, dokonca dominoval všetkým účastníkom.

Tento report je pre túto sezónu posledný. Ostrej Lúky sa nezúčastním kvôli iným povinnostiam a Jankov Vŕškov bol žiaľ zrušený kvôli nepriaznivým podmienkam aj v náhradnom termíne. Dúfam, že budúci rok bude podujatí viac.

Teraz si už môžete vychutnať pár rozmazaných a nekvalitných fotiek fotených mnou.