Páčia sa mi niektoré žlté autá, no v živote by som si žlté auto asi nekúpil. Ja neviem, je to asi len taká moja povrchnosť, ale žlté auto?! Žltý je banán, sršeň, nejaký multivitamínový džús, moč…. Ale auto?! No ja neviem.

Každopádne keď som zbadal M4 Competition v Convertible prevedení a ŽLTEJ farbe, asi by som svoj názor na žlté autá na chvíľu zmenil. Áno, v tomto prípade by som aj ja chcel M4 30 Jahre práve v tejto žltej farbe, ale malo by to čisto pragmatický dôvod. Už keby som mal vyhodiť toľko peňazí za výročnú edíciu, tak nech aspoň každý o tom vie. Presne. A dal by som si na dvere ešte veľký nápis: „Toto je limitovaná edícia – „30 Jahre“ 1/300„.

 

 

Je mi jasné, že človek čo by si aj chcel kúpiť M4 Competition, tak zrejme nesiahne po práve tejto verzii keďže by bolo preňho zbytočné si priplácať len za inú farbu, nápisy a prešívania interiéru. Byť však zberateľom, tak by som asi chcel aby mi práve tento Bimmer stál v mojej garáži lebo naozaj pekne vyzerá. Ide vlastne o klasickú M4 Competition Package s doplnkami ako sú M Sport výfukový systém, adaptívny M podvozok alebo aktívny M diferenciál. Pod kapotou je následne agregát 3.0 R6, ktorý má vďaka Competition balíčku 450 koní a rozbehne auto na stovku za 4.3 sekundy. Špecialitou je hlavne farba Dakar Yellow. Je však možnosť zakúpiť túto verziu aj v konzervatívnejšej farbe Macao Blue v preklade monterková metalíza. K tomu všetkému je následne ladené aj samotné prešívanie či farba kože na sedačkách.

 

 

 

A čo vlastne táto edícia presne oslavuje?! BMW 30 rokov dozadu uviedlo na trh úplne prvé BMW s prívlastkom M, ktoré malo skladaciu strechu. Jednalo sa presnejšie o generáciu E30 M3, ktorých od roku 1987 bolo vyrobených len 786 kusov. Na tú dobu si pomyslíte, že relatívne veľké číslo, no v skutočnosti to bolo len zrnko v piesku keďže dokopy bolo E30 M3 vyrobených až 16202 kusov. Najväčšou raritou tej doby však bol model M3 Sport Evolution Convertible, ktoré bolo vyrobené len jedno jediné. V roku 2013 bolo na predaj za (podľa nás) smiešnych 250 tisíc €.

 

Cena tohto konkrétne nie je oficiálne stanovená. Málokedy však BMW limitovaných edícii zverejňuje, zrejme aj preto aby nepobúrili verejnosť a ten kto to auto bude naozaj chcieť predpokladám, že na peniaze až tak pozerať nebude. Môžeme však predpokladať, že cena M4 30-Jahre edition bude presahovať čiastku 160 tisíc €.